reklama

Marihuana versus alkohol

Zaujal ma blog p.Poliačika, v ktorom uvažuje o dekriminalizácii marihuany, pričom vychádza z prípadu Mareka z Bánoviec, o ktorý sa zaujímal podrobne. Chcem povedať svoj názor k problematike dekriminalizácie marihuany.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (115)

Marihuana je droga a má isté účinky na ľudský organizmus. Sú nespochybniteľné a dôsledky fajčenia „trávy" alebo akejkoľvek formy jej užívania sa líšia od človeka k človeku, od organizmu k organizmu. Každopádne možno konštatovať, že marihuana má pozitívne aj negatívne účinky na organizmus, pričom medzi pozitívne účinky možno priradiť:

- príjemnú náladu

- tvorivosť a stimuláciu myslenia (filozofovanie)

- zvýšenú citlivosť zmyslových orgánov, najmä čuchu, chuti a zraku

- prepojenie tela a emócií (popisuje sa aj ako prežívanie celosti, jednoty tela a ducha)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- niekedy tlmí bolesti hlavy, prípadne zmierňuje kŕče

Má však aj negatívne účinky a medzi ne odborníci najčastejšie radia:

- „výpadky" krátkodobej pamäte (poruchy vnímania reality a strácanie kontextu)

- bolesti hlavy

- závrať a s ňou súvisiaca priestorová dezorientácia

- vzťahovačnosť (paranoidné myslenie) s následnými reakciami

- zvýšenie tepu srdca a celkové zvýšenie stresu organizmu („nabudenosť")

- možná závislosť a narastanie potreby zvýšiť dávku

Je teda celkom pochopiteľné, že marihuana vyvoláva pochybnosti, má množstvo odporcov a ľudia na ňu reagujú negatívne, považujú ju za zdroj rizikového správania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo mi však nie je zrozumiteľné, prečo rovnako tak nereagujú na alkohol. Ten dokonca s požehnaním štátu propagujú a ešte z neho štát aj profituje na daniach a vynikajúcom obchode. A keď sa pozrieme na pozitívne a negatívne účinky alkoholu, tak je tiež o čom veľmi premýšľať.

Pozitívne účinky:

- psychologický pocit prílevu energie, čulosť

- v malých dávkach (nízka koncentrácia) zvyšuje tendenciu k spoločenskému správaniu

- podporuje trávenie (opäť iba v malých dávkach)

- stimuluje činnosť srdca (v malých dávkach)

Negatívne účinky:

- utlmuje centrálny nervový systém

- spomalenie reakcií a znížená koncentrácia pozornosti

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- „vypína" racionálnu kontrolu a uvoľňuje emócie (jednotlivec sa riadi a orientuje podľa prežívania a podľa emócií)

- narušené vnímanie reality (pri vyššej dávke) a priestorová aj časová dezorientácia (tzv. palimpset, v bežnej hovorovej reči „okno")

- strata rovnováhy, zvracanie

- účinky sa nedajú zmierniť žiadnou potravinou alebo nápojom, treba iba čakať , kým ho organizmus rozloží a odbúra (rýchlosť odbúravania je veľmi individuálna)

- veľmi často je spojené užívanie alkoholu aj s fajčením nikotínu (ďalšie poškodzovanie organizmu)

Nemá zmysel porovnávať účinky marihuany a alkoholu, skôr je dobré poznať ich a poznať dôsledky ich užívania. Rozhodne sú marihuana aj alkohol drogy a ľudský organizmus ich k svojmu plnému fungovaniu nepotrebuje (ich užívanie je výsledkom rozhodnutia jednotlivca). Chápem teda hlasy, ktoré volajú po ich obmedzovaní a kontrole ich užívania.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie som však zástanca reštrikcií a trestov, pretože opakovaná skúsenosť potvrdzuje, že sú neúčinné resp. iba veľmi málo účinné, ľudia stále pijú aj fajčia trávu aj napriek tomu, že sa z médií dozvedajú o škodlivých a mnoho razy aj tragických dôsledkoch (násilie a agresivita, autohavárie po požití alkoholu a usmrtenie ľudí, neraz aj zabitie alebo vražda ako dôsledok skresleného vnímania reality a straty racionálnej kontroly...)

Spoločnosť asi vždy bude rozdelená na dva tábory:

1. skupina ľudí obahujujúca zákazy, tresty a kontrolu, pričom vychádzajú z predpokladu, že trest vedie k prevýchove (zatiaľ však niekoľkostoročné skúsenosti účinky výchovného pôsobenia trestu vyvracajú)

2. skupina ľudí obhajujúca výchovu k zodpovednému správaniu sa jednotlivca, pričom vychádza z predpokladu, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách a keď sa „neučí", tak musí znášať dôsledky (napr. zdravotné problémy, sociálna izolácia, rôzne pokuty, prípadne až väzenie, ak účinok užitia drogy spôsobil trestné konanie a správanie jednotlivca)

Pochopiteľne, že problém zodpovednosti a znášania dôsledkov je oveľa, oveľa širší a že nie je v tomto blogu dostatok priestoru na jeho širšie rozoberanie a ani to nie je mojím cieľom.

Týmto dlhším zvažovaním iba chcem povedať, že ak fajčenie trávy je trestné a človek môže mať záznam v registri trestov, keď je „prichytený", tak úplne rovnako by sa malo diať, keď je „prichytený" po požití alkoholu.

Je zvrátené, že štát a „zástupcovia" ľudu v diskusii o štátnom rozpočte kalkulujú s daniami za alkohol. Je zvrátené, ba až perverzné, že poslanci chodia do práce opití a majú imunitu a pohoršujú sa nad mladými ľuďmi, ktorí si dajú jointa. Je to falošné, nechutné a odporné.

Ja sa hlásim k druhej skupine. Som za to, aby sa ľudia učili na vlastnej chybe a aby sa učili znášať dôsledky svojho správania. Nie je však možné merať dvoma metrami, pričom ten „alkoholový" meter, je oveľa tolerantnejší, pretože tých, čo sem-tam (hovorí sa aj „príležitostne") pijú sú státisíce, kým tých s marihuanou je niekoľkonásobne menej.

S týmto treba niečo robiť a nie trestať Mareka a jemu podobných. Všetko ostatné je falošné moralizovanie a nechutná pretvárka vytvárajúca dojem serióznosti a slušného správania....

Ľudovít Dobšovič

Ľudovít Dobšovič

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Psychológ-psychoterapeut, 60 rokov Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu