Marihuana versus alkohol

Autor: Ľudovít Dobšovič | 14.12.2011 o 11:40 | (upravené 14.12.2011 o 11:55) Karma článku: 19,77 | Prečítané:  21559x

Zaujal ma blog p.Poliačika, v ktorom uvažuje o dekriminalizácii marihuany, pričom vychádza z prípadu Mareka z Bánoviec, o ktorý sa zaujímal podrobne. Chcem povedať svoj názor k problematike dekriminalizácie marihuany.  

Marihuana je droga a má isté účinky na ľudský organizmus. Sú nespochybniteľné a dôsledky fajčenia „trávy" alebo akejkoľvek formy jej užívania sa líšia od človeka k človeku, od organizmu k organizmu. Každopádne možno konštatovať, že marihuana má pozitívne aj negatívne účinky na organizmus, pričom medzi pozitívne účinky možno priradiť:

-  príjemnú náladu

-  tvorivosť a stimuláciu myslenia (filozofovanie)

- zvýšenú citlivosť zmyslových orgánov, najmä čuchu, chuti a zraku

-  prepojenie tela a emócií (popisuje sa aj ako prežívanie celosti, jednoty tela a ducha)

- niekedy tlmí bolesti hlavy, prípadne zmierňuje kŕče

 

Má však aj negatívne účinky a medzi ne odborníci najčastejšie radia:

-  „výpadky" krátkodobej pamäte (poruchy vnímania reality a strácanie kontextu)

-  bolesti hlavy

- závrať a s ňou súvisiaca priestorová dezorientácia

- vzťahovačnosť (paranoidné myslenie) s následnými reakciami

- zvýšenie tepu srdca a celkové zvýšenie stresu organizmu („nabudenosť")

- možná závislosť a narastanie potreby zvýšiť dávku

 

Je teda celkom pochopiteľné, že marihuana vyvoláva pochybnosti, má množstvo odporcov a ľudia na ňu reagujú negatívne, považujú ju za zdroj rizikového správania.

Čo mi však nie je zrozumiteľné, prečo rovnako tak nereagujú na alkohol. Ten dokonca s požehnaním štátu propagujú a ešte z neho štát aj profituje na daniach a vynikajúcom obchode. A keď sa pozrieme na pozitívne a negatívne účinky alkoholu, tak je tiež o čom veľmi premýšľať.

Pozitívne účinky:

- psychologický pocit prílevu energie, čulosť

-  v malých dávkach (nízka koncentrácia) zvyšuje tendenciu k spoločenskému správaniu

-  podporuje trávenie (opäť iba v malých dávkach)

-  stimuluje činnosť srdca (v malých dávkach)

 

Negatívne účinky:

- utlmuje centrálny nervový systém

- spomalenie reakcií a znížená koncentrácia pozornosti

- „vypína" racionálnu kontrolu a uvoľňuje emócie (jednotlivec sa riadi a orientuje podľa prežívania a podľa emócií)

- narušené vnímanie reality (pri vyššej dávke) a priestorová aj časová dezorientácia (tzv. palimpset, v bežnej hovorovej reči „okno")

- strata rovnováhy, zvracanie

- účinky sa nedajú zmierniť žiadnou potravinou alebo nápojom, treba iba čakať , kým ho organizmus rozloží a odbúra (rýchlosť odbúravania je veľmi individuálna)

- veľmi často je spojené užívanie alkoholu aj s fajčením nikotínu (ďalšie poškodzovanie organizmu)

 

Nemá zmysel porovnávať účinky marihuany a alkoholu, skôr je dobré poznať ich a poznať dôsledky ich užívania. Rozhodne sú marihuana aj alkohol drogy a ľudský organizmus ich k svojmu plnému fungovaniu nepotrebuje (ich užívanie je výsledkom rozhodnutia jednotlivca). Chápem teda hlasy, ktoré volajú po ich obmedzovaní a kontrole ich užívania.

Nie som však zástanca reštrikcií a trestov, pretože opakovaná skúsenosť potvrdzuje, že sú neúčinné resp. iba veľmi málo účinné, ľudia stále pijú aj fajčia trávu aj napriek tomu, že sa z médií dozvedajú o škodlivých a mnoho razy aj tragických dôsledkoch (násilie a agresivita, autohavárie po požití alkoholu a usmrtenie ľudí, neraz aj zabitie alebo vražda ako dôsledok skresleného vnímania reality a straty racionálnej kontroly...)

Spoločnosť asi vždy bude rozdelená na dva tábory:

1. skupina ľudí obahujujúca zákazy, tresty a kontrolu, pričom vychádzajú z predpokladu, že trest vedie k prevýchove (zatiaľ však niekoľkostoročné skúsenosti účinky výchovného pôsobenia trestu vyvracajú)

2. skupina ľudí obhajujúca výchovu k zodpovednému správaniu sa jednotlivca, pričom vychádza z predpokladu, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách a keď sa „neučí", tak musí znášať dôsledky (napr. zdravotné problémy, sociálna izolácia, rôzne pokuty, prípadne až väzenie, ak účinok užitia drogy spôsobil trestné konanie a správanie jednotlivca)

 

Pochopiteľne, že problém zodpovednosti a znášania dôsledkov je oveľa, oveľa širší a že nie je v tomto blogu dostatok priestoru na jeho širšie rozoberanie a ani to nie je mojím cieľom.

Týmto dlhším zvažovaním iba chcem povedať, že ak fajčenie trávy je trestné a človek môže mať záznam v registri trestov, keď je „prichytený", tak úplne rovnako by sa malo diať, keď je „prichytený" po požití alkoholu.

Je zvrátené, že štát a „zástupcovia" ľudu v diskusii o štátnom rozpočte kalkulujú s daniami za alkohol. Je zvrátené, ba až perverzné, že poslanci chodia do práce opití a majú imunitu a pohoršujú sa nad mladými ľuďmi, ktorí si dajú jointa. Je to falošné, nechutné a odporné.

Ja sa hlásim k druhej skupine. Som za to, aby sa ľudia učili na vlastnej chybe a aby sa učili znášať dôsledky svojho správania. Nie je však možné merať dvoma metrami, pričom ten „alkoholový" meter, je oveľa tolerantnejší, pretože tých, čo sem-tam (hovorí sa aj „príležitostne") pijú sú státisíce, kým tých s marihuanou je niekoľkonásobne menej.

S týmto treba niečo robiť a nie trestať Mareka a jemu podobných. Všetko ostatné je falošné moralizovanie a nechutná pretvárka vytvárajúca dojem serióznosti a slušného správania....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?