Marihuana versus alkohol

Autor: Ľudovít Dobšovič | 14.12.2011 o 11:40 | (upravené 14.12.2011 o 11:55) Karma článku: 19,77 | Prečítané:  21569x

Zaujal ma blog p.Poliačika, v ktorom uvažuje o dekriminalizácii marihuany, pričom vychádza z prípadu Mareka z Bánoviec, o ktorý sa zaujímal podrobne. Chcem povedať svoj názor k problematike dekriminalizácie marihuany.  

Marihuana je droga a má isté účinky na ľudský organizmus. Sú nespochybniteľné a dôsledky fajčenia „trávy" alebo akejkoľvek formy jej užívania sa líšia od človeka k človeku, od organizmu k organizmu. Každopádne možno konštatovať, že marihuana má pozitívne aj negatívne účinky na organizmus, pričom medzi pozitívne účinky možno priradiť:

-  príjemnú náladu

-  tvorivosť a stimuláciu myslenia (filozofovanie)

- zvýšenú citlivosť zmyslových orgánov, najmä čuchu, chuti a zraku

-  prepojenie tela a emócií (popisuje sa aj ako prežívanie celosti, jednoty tela a ducha)

- niekedy tlmí bolesti hlavy, prípadne zmierňuje kŕče

 

Má však aj negatívne účinky a medzi ne odborníci najčastejšie radia:

-  „výpadky" krátkodobej pamäte (poruchy vnímania reality a strácanie kontextu)

-  bolesti hlavy

- závrať a s ňou súvisiaca priestorová dezorientácia

- vzťahovačnosť (paranoidné myslenie) s následnými reakciami

- zvýšenie tepu srdca a celkové zvýšenie stresu organizmu („nabudenosť")

- možná závislosť a narastanie potreby zvýšiť dávku

 

Je teda celkom pochopiteľné, že marihuana vyvoláva pochybnosti, má množstvo odporcov a ľudia na ňu reagujú negatívne, považujú ju za zdroj rizikového správania.

Čo mi však nie je zrozumiteľné, prečo rovnako tak nereagujú na alkohol. Ten dokonca s požehnaním štátu propagujú a ešte z neho štát aj profituje na daniach a vynikajúcom obchode. A keď sa pozrieme na pozitívne a negatívne účinky alkoholu, tak je tiež o čom veľmi premýšľať.

Pozitívne účinky:

- psychologický pocit prílevu energie, čulosť

-  v malých dávkach (nízka koncentrácia) zvyšuje tendenciu k spoločenskému správaniu

-  podporuje trávenie (opäť iba v malých dávkach)

-  stimuluje činnosť srdca (v malých dávkach)

 

Negatívne účinky:

- utlmuje centrálny nervový systém

- spomalenie reakcií a znížená koncentrácia pozornosti

- „vypína" racionálnu kontrolu a uvoľňuje emócie (jednotlivec sa riadi a orientuje podľa prežívania a podľa emócií)

- narušené vnímanie reality (pri vyššej dávke) a priestorová aj časová dezorientácia (tzv. palimpset, v bežnej hovorovej reči „okno")

- strata rovnováhy, zvracanie

- účinky sa nedajú zmierniť žiadnou potravinou alebo nápojom, treba iba čakať , kým ho organizmus rozloží a odbúra (rýchlosť odbúravania je veľmi individuálna)

- veľmi často je spojené užívanie alkoholu aj s fajčením nikotínu (ďalšie poškodzovanie organizmu)

 

Nemá zmysel porovnávať účinky marihuany a alkoholu, skôr je dobré poznať ich a poznať dôsledky ich užívania. Rozhodne sú marihuana aj alkohol drogy a ľudský organizmus ich k svojmu plnému fungovaniu nepotrebuje (ich užívanie je výsledkom rozhodnutia jednotlivca). Chápem teda hlasy, ktoré volajú po ich obmedzovaní a kontrole ich užívania.

Nie som však zástanca reštrikcií a trestov, pretože opakovaná skúsenosť potvrdzuje, že sú neúčinné resp. iba veľmi málo účinné, ľudia stále pijú aj fajčia trávu aj napriek tomu, že sa z médií dozvedajú o škodlivých a mnoho razy aj tragických dôsledkoch (násilie a agresivita, autohavárie po požití alkoholu a usmrtenie ľudí, neraz aj zabitie alebo vražda ako dôsledok skresleného vnímania reality a straty racionálnej kontroly...)

Spoločnosť asi vždy bude rozdelená na dva tábory:

1. skupina ľudí obahujujúca zákazy, tresty a kontrolu, pričom vychádzajú z predpokladu, že trest vedie k prevýchove (zatiaľ však niekoľkostoročné skúsenosti účinky výchovného pôsobenia trestu vyvracajú)

2. skupina ľudí obhajujúca výchovu k zodpovednému správaniu sa jednotlivca, pričom vychádza z predpokladu, že človek sa najlepšie učí na vlastných chybách a keď sa „neučí", tak musí znášať dôsledky (napr. zdravotné problémy, sociálna izolácia, rôzne pokuty, prípadne až väzenie, ak účinok užitia drogy spôsobil trestné konanie a správanie jednotlivca)

 

Pochopiteľne, že problém zodpovednosti a znášania dôsledkov je oveľa, oveľa širší a že nie je v tomto blogu dostatok priestoru na jeho širšie rozoberanie a ani to nie je mojím cieľom.

Týmto dlhším zvažovaním iba chcem povedať, že ak fajčenie trávy je trestné a človek môže mať záznam v registri trestov, keď je „prichytený", tak úplne rovnako by sa malo diať, keď je „prichytený" po požití alkoholu.

Je zvrátené, že štát a „zástupcovia" ľudu v diskusii o štátnom rozpočte kalkulujú s daniami za alkohol. Je zvrátené, ba až perverzné, že poslanci chodia do práce opití a majú imunitu a pohoršujú sa nad mladými ľuďmi, ktorí si dajú jointa. Je to falošné, nechutné a odporné.

Ja sa hlásim k druhej skupine. Som za to, aby sa ľudia učili na vlastnej chybe a aby sa učili znášať dôsledky svojho správania. Nie je však možné merať dvoma metrami, pričom ten „alkoholový" meter, je oveľa tolerantnejší, pretože tých, čo sem-tam (hovorí sa aj „príležitostne") pijú sú státisíce, kým tých s marihuanou je niekoľkonásobne menej.

S týmto treba niečo robiť a nie trestať Mareka a jemu podobných. Všetko ostatné je falošné moralizovanie a nechutná pretvárka vytvárajúca dojem serióznosti a slušného správania....

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Obchvat Ružomberka: už mal byť hotový, nakoniec bude meškať roky

Úsek D1 medzi Hubovou a Ivachnovou, ktorého súčasťou je aj obchvat mesta s 27-tisíc obyvateľmi, plánujú dokončiť až v roku 2021.

ŠPORT

Neapol hrá ako Real. Hamšíkovi sa vernosť môže oplatiť

Ľudia sa rozprávajú len o zápase, tvrdí Hamšík.


Už ste čítali?